Jazyk C# vyvinula firma Microsoft. Byl představen spolu s celým vývojovým prostředím .NET. Jak název napovídá, vychází tento jazyk v mnohém z programovacího jazyka C/C++, ale v mnoha ohledech je daleko bližší programovacímu jazyku Java. Základní charakteristiky jazyka jsou:
Jazyk C# je čistě objektově orientovaný.
Obsahuje nativní podporu komponentového programování.
Podobně jako Java obsahuje pouze jednoduchou dědičnost s možností násobné implementace rozhraní.
Vedle členských dat a metod přidává vlastnosti a události.
Správa paměti je automatická. O korektní uvolňování zdrojů aplikace se stará garbage collector.
Podporuje zpracování chyb pomocí vyjímek.
Zajišťuje typovou bezpečnost a podporuje řízení verzí
Podporuje atributové programování.
Zajišťuje zpětnou kompatibilitu se stávajícím kódem jak na binární tak na zdrojové úrovni.
Většina uvedených vlastností vychází přímo s funkcionality vývojového rámce .NET. Jazyk C# je také integrován do vývojového prostředí Visual Studio.NET
Překladače jazyka C# jsou case sensitive. Rozlišují tedy velká a malá písmena. Podobně jako v jiných programovacích jazycích, i v jazyce C# bylo zavedeno několik konvencí. Jména balíků, tříd, rozhraní a většiny dalších položek začínají velkým písmenem. Malým začínají privátní a chráněné (protected) atributy, lokální proměnné a parametry. Více informací o používaných konvencích najdete v dokumentaci (Naming Guidelines). Následující příklad ukazuje jednoduchou kostru programu, kterou vygeneruje Visual Studio, vytvoříte-li konzolovou aplikaci.
using System; namespace Namespace { /// <summary> /// Summary description for Class1. /// </summary> class Class1 { /// <summary> /// The main entry point for the application. /// </summary> [STAThread] static void Main(string[] args) { // // TODO: Add code to start application here // } } } |
Předchozí příklad také ukazuje různé typy komentářů v jazyce C#. Podobně jako v C/C++ lze používat jak víceřádkové komentáře uvozené /* */ tak jednořádkové komentáře po znacích //. Specální význam má značka TODO. Komentář který po ní následuje se zobrazí v panelu aplikace Visual Studio s názvem Task List. Jednořádkové komentáře uvozené třemi lomítky budou obsaženy v dokumentaci, která je standardně generována ze zdrojového kódu (podobně jako v Javě /** */). Generovaná dokumentace využívá XML.